C++ i Java

C++ i Java su jedne od najpopularnijih programskih jezika današnjice, oba su objektno orijentirana i koriste se za različite svrhe.

C++ je nastao 1983. godine, kada je Bjarne Stroustrup, tada znanstvenik na Bell Labs, počeo razvijati novi programski jezik koji bi proširio funkcije programskog jezika C. Ideja mu je bila da se koriste prednosti programskog jezika C, poput efikasnosti i efektivnosti, te da se dodaju nove funkcije, poput objektne orijentacije. C++ je postao jedan od najpopularnijih programskih jezika, korišten za razne aplikacije i u raznim industrijama, uključujući igre, grafičke aplikacije, i operacijske sustave.

Java se pojavila kasnije, krajem 1990-ih, kada su znanstvenici u Sun Microsystems počeli razvijati novi programski jezik za korištenje u embedded sistemima, poput pametnih telefona i televizora. Ideja je bila da se koristi jednostavniji pristup programiranju, kao i platforma koja omogućava distribuciju aplikacija na razne uređaje. Java se brzo proširila i danas se koristi za razne aplikacije, uključujući web aplikacije, mobilne aplikacije, poslovne aplikacije i više.

C++ je programski jezik koji se koristi za izgradnju visoko performansi aplikacija, poput igara, operacijskih sustava, i grafičkih aplikacija. C++ ima snažne funkcije za kontrolu memorije i niskorazinsku kontrolu hardvera, što ga čini izvrsnim za stvaranje performansi-kritičnih aplikacija. Međutim, C++ je tehnički jezik i zahtijeva visoku razinu stručnosti od programera da bi se napravile dobre i učinkovite aplikacije.

Java, s druge strane, jedan je od najpopularnijih programskih jezika danas, koji se koristi za izgradnju različitih aplikacija, poput web aplikacija, mobilnih aplikacija i poslovnih aplikacija. Java se razlikuje od C++-a po tome što ima snažnu platformu za razvoj i distribuciju, te podržava jednostavnije programiranje, poput automatskog upravljanja memorijom i sigurnosti. Java također podržava "Write once, run anywhere" (Napiši jednom, pokreni bilo gdje) filozofiju, što znači da se isti kod može izvoditi na bilo kojem operacijskom sustavu koji podržava Java virtualnu mašinu.

U zaključku, oba jezika imaju svoje prednosti i nedostatke. C++ je izvrstan za performansi-kritične aplikacije, dok Java ima jednostavniji pristup programiranju i širu primjenu. Odabir jezika ovisi o vrsti aplikacije koju želite izgraditi i vašim vlastitim vještinama i iskustvom. Oba jezika su vrijedna naučiti i koristiti, a što više iskustva steknete s jednim jezikom, to ćete lakše prelaziti na druge.

Datum između dva datuma

Kako provjeriti dali je neki datum između dva datuma

Vue

Vue.js je moderna JavaScript biblioteka za izgradnju korisničkih sučelja za web aplikacije.

Blender

Blender je besplatni open source softvera za 3D računalnu grafiku koji se koristi za stvaranje animiranih filmova, vizualnih efekata, umjetnosti, 3D tiskanih modela

Brain.js

Brain.js je JavaScript biblioteka za strojno učenje (eng. machine learning) koja omogućuje izgradnju i treniranje neuronskih mreža u pregledniku.

Selektori

Kako selektirati određeni element ili css klasu u jQuery-u

Osnove

HTML je skraćenica od Hyper Text Markup Language to je standardni jezik za kreiranje web stranica

Formatiranje broja

Formatiranje ispisa broja u javascript-u za različite kulture

Kolekcije

Javascript Map omogućuje stvaranje kolekcija koje imaju ključ i vrijednost